Saç Dökülmesi

Saç Dökülmesi

Saç dökülmesi, kadın ya da erkek fark etmeksizin her iki cinsin de maruz kalabileceği bir sorundur. Saç kişinin estetik anlamda görüntüsünü tamamlayan bir görseldir. Alışılmadık bir şekilde uzun zamandır saçlarda dökülme fark eden kişilerin bir doktora başvurması ve saçların neden döküldüğünü araştırması gerekir.

Saç dökülmesi toplumda erkeklerin problemi olarak görülse de kadınlarda da çok sık karşılaşılan problemlerden biridir. Saç dökülmesi, hormonlar, beslenme alışkanlıkları ya da mevsim geçişleri gibi pek çok nedenden kaynaklanabilir. Dökülmeyi engellemek için ilk olarak saçların neden döküldüğünü tespit etmek ve nedene yönelik tedavilerle dökülmeyi önlemek gerekir.

Saç Dökülmesi Nedenleri

Hormonal Sebepler: Özellikle kadınlarda 30 yaştan itibaren hormonlarda farklılıklar yaşanmaya başlanır. Bu durum karşısında saç dökülmesi gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Bazı erkeklik hormonları kadın ve erkekte bulunur. Bazı kadınlarda bulunan erkeklik hormonu bozukluğu erkek tipi saç dökülmesine neden olabilir. Farklı hormonlarda saç dökülmesine sebep olabilir.

Polikistik over sendromu: Bu rahatsızlık kadınlarda hormonal bozukluğa yol açabilir. Vücudun farklı yerlerinde tüylenmeye neden olurken saçların dökülmesine sebep olur. Polikistik over sendromu aynı zamanda adet bozukluğu, sivilce ve kilo artışına da yol açabilen bir hastalıktır.

Tiroit problemleri: Tiroit bezi normalden az ya da çok çalışıyorsa belirti olarak saç dökülmesine sebep olabilir. Saç dökülmesi haricinde kilo artışı, zayıflama, çarpıntı gibi belirtilere de yol açabilen bir hastalıktır.

Hamilelik: Hamilelik döneminde saçlar normalden daha fazla gür bir görünüm kazanır. Gebelik hormonları saçların dökülmesini engeller. Fakat doğum gerçekleştikten sonra hormonlar eski haline döndüğünde saçlar dökülmeye başlar.

Doğum kontrol hapları: Doğum kontrol haplarının içeriğinde bulunan hormonlar saçların zayıflamasına sebep olabilir. Genelde aile içinde saç dökülmesi problemi yaşanıyorsa saç dökülmesi yaşanma ihtimali daha yüksektir. Bazı kişilerde de doğum kontrol hapını bırakmak saç dökülmesine sebep olabilir.

Menopoz: Menopoz döneminde yine hormonların değişimi ile saç dökülmesi yaşanabilir. Bu dönemde yaşanan saç dökülmesi geçici bir süreçtir ve sorun bir süre sonra kendiliğinden ortadan kalkar.

Stres: Aşırı stres yaşamak saçlarda ani dökülmeye sebep olabilir. Bu durumda yaşanan saç dökülmesi birkaç ay devam edebilir. Stres nedeniyle yaşanan saç dökülmesini önlemek için stresten uzak durmak gerekir.

Zehirli Kimyasallar: Piyasada satışa sunulan birçok şampuan içinde kimyasallar kullanılmaktadır. Şampuanların içerisinde kullanılan kimyasal özellikle bağışıklık sistemini etkileyerek saç köklerine ciddi anlamda zarar verebilir. İçerisinde kimyasal bulunmayan doğal şampuan kullanmak saçların daha sağlıklı bir görünüm kazanmasını sağlar ve dökülme yaşanma. Aynı şekilde saç boyaları da kimyasal içerdiği için saçların dökülmesine neden olur.

Şok Diyetler: Şok diyetler ile kilo vermek başarılsa da saç kaybı kaçınılmaz olabilir. Ani kilo kaybı saçların ciddi anlamda dökülmesine neden olabilir. Ancak dengeli ve düzenli bir beslenme programı ile saçlar yine eski haline dönebilir.

Hastalıklar Ve Tedavi Yöntemleri: Özellikle kanser tedavisinde uygulanan kemoterapi ve radyoterapi saçların tamamen dökülmesine neden olan tedavi yöntemlerindendir. Bu tedavi yöntemleri vücutta zararlı hücreleri yok eder. Ancak beraberinde saç köklerine de zarar vererek saçların tamamen dökülmesini sağlar. Tedavi sonlandıktan sonra saçlar yeniden çıkmaya başlar ve zamanla eski halini alır.

Saç Derisinde Sedef: Saç derisinde meydana gelen sedef, ciddi boyutlara ulaştığında saç dökülmesi yaşanabilir. Fakat hastalık kontrol altına alındığında saçlar yeniden eski sağlığına kavuşabilir.

Saçkıran: Saçkıran bağışıklık sistemine bağlı gelişen bir hastalıktır. Saçın belli kısımlarında ya da tamamında ciddi bir dökülme yaşanır. Vücut bağışıklık sisteminin bozulması ile saç köklerine istem dışı zarar verir. Bazen durum kalıcı olabilirken bazı durumlarda dökülen saçlar altı ay ya da 1 yıl gibi bir sürede yeniden çıkmaya başlayabilir.

Kıl Kökü İltihabı: Saç köklerinde meydana gelen iltihaplanma saç dökülmesine sebep olur. Eğer iltihap çok şiddetli gelişmişse yaşanan dökülme kalıcı olur. Bu durumda saçlarda bölge bölge kellik yaşanır.

Yaşlılık: Yaş ilerledikçe saçların uzama hızında azalma yaşanır. Saçlar daha ince bir görünüm kazanır. Saç rengi beyazlaşır ve genç yaşlara göre saçlar daha sağlıksız bir görünüm kazanır. İleri yaşlarda dökülmenin fazla olmaması için beslenme alışkanlıklarına çok dikkat etmek gerekir.

Kalıtım: Vücutta yaşanabilecek birçok sorun gibi saç dökülmesi de genler nedeniyle ortaya çıkabilir. Özellikle 50 yaş sonrası kadınlarda bu soruna çok sık rastlanabileceği gibi daha genç yaşlarda da ortaya çıkabilir.

Kullanılan İlaçlar: Bazı akne ilaçları ve anabolik steroidler saç dökülmesine sebep olabilen ilaçlar arasında yer alır. Aynı şekilde uyuşturucu tarzı ilaçlar da saç dökülmesine sebep olur.

Saç Dökülmesi Tedavisi

Saç dökülmesini tedavi edebilmek için dökülmenin neden kaynaklandığını tespit etmek gerekir. Neden tespite edildikten sonra nedene yönelik tedavi başlatılır. Dökülen saçları geri getirebilmek için uygulanan birçok yöntem vardır. Özellikle saç ekimi günümüzde çok fazla tercihe dilen tedavi şekillerinden biridir.

Son Güncelleme : 23.04.2021 15:41:50
Saç Dökülmesi ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.

Saç Dökülmesi Yorumları

şifre Kırmızı sayı

0 Yorum Yapılmış "Saç Dökülmesi"

Kayıtlı yorum bulunamadı ilk yorumu siz ekleyin
Redist Saç Bakım Yağı
Redist Saç Bakım Yağı
Redist Saç Bakım Yağı, günlük hayatta çevresel faktörler veya saça uygulanan kimyasal işlemler sonucu zarar gören ve yıpranan saçların bakımı için mucizevi bir yağdır. Bazen yenilenen modayla bazende bıkmışlık durumlarında kişinin kendinde yaptığı il...
Kahverengi Saç
Kahverengi Saç
Kahverengi Saç: Saç renkleri içerisinde en risksiz olanı kahverengi saçlardır diyebiliriz, iddiasız ve doğaldır. Sarı saç renkleri ya da kızıl tonları sağlıklı görünüm için ekstra bakım ister iken kahverengi saçlar için rutin saç bakımı gerçekleştirm...
Açık Kumral Saç Rengi
Açık Kumral Saç Rengi
Açık Kumral Saç RengiKumral rengin her tonu ana tonlar olarak bilinir açımı kolay ve siyaha oldukça uzak renklerdir. Kumral tonlara ulaşabilmek için saçların kendi ana rengi oldukça önemlidir. Açık Kumral Saç Rengi Nasıl Elde Edilir?Eğer saçlarınız ...
Saç Sakal Bakımı
Saç Sakal Bakımı
Saç Sakal Bakımı, erkekler için son derece önemlidir. Saç ve sakal bakımı yüzün ferahlaması için mutlaka yapılmalıdır. Saç sakal bakımı ve tıraşı belirli aralıklarla yapılarak hem kafa derisinin hemde yanakların havalandırılması gerekmektedir. E...
Oksijenli Su İle Saç Rengi Açma
Oksijenli Su İle Saç Rengi Açma
Oksijenli Su İle Saç Rengi Açma, Çok yıpranmadan saçı açmak için oksijenli su adı verilen sıvı kullanılır. Bu işlemi yapmak için çok dikkatli olmak gereklidir çünkü, saça fazla uygulandığı ve çok bekletildiği taktirde saçın yanmasına neden olabilir. ...
Çoçuklarda Saç Dökülmesi Nedenleri
Çoçuklarda Saç Dökülmesi Nedenleri
Çocuklarda saç dökülmesinin nedenleri, çoğunlukla sağlıklı bireylerde günde yaklaşık olarak 50-100 arasında dökülen saç telleri doğal olarak kabul edilmektedir. Eğer daha fazla saç dökülmesi var ise, yaşanabilecek bir hastalığın habercisi olabilmekte...
Beyaz Saç
Beyaz Saç
Beyaz saç, kadın erkek fark etmeksizin her iki cinsin de yaşayabileceği ortak sorunlar arasındadır. Daha çok ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan ve normal bir süreç olarak kabul edilen saç beyazlaması, bazı durumlarda erken yaşlarda da ortaya çıkabilir. ...
Karamel Saç Rengi
Karamel Saç Rengi
Karamel Saç RengiSarı ve altın kahve arasında olan bir renktir. Yumuşak bir renk olduğundan çok iddialı kesimlerle değil de klasik modellerle kullanılması uygundur. Salaş saç modelleri bu rengi daha çok ortaya çıkartır. Koyudan açığa kadar olan tonla...
Saç Seyrelmesi
Saç Seyrelmesi
Saç Seyrelmesi, Saç dökülmesi sık sık rastlanan bir rahatsızlıktır. Dış görüntünün mühim bir kısmını yaratan saçlardaki sorunlar hem fizyolojik, hem ruhsal olarak huzursuzluk verir. Saç dökülmesi saçlı derinin tümüne yayılabilir veya bir kaç bölgede ...
Saç Biti
Saç Biti
Saç Biti, Saç bitleri insan saçında hayat sürdüren ve çoğalan çok minik, kanatsız, günde iki ya da sekiz kez kan içerek yaşam sürdüren siyaha yakın böceklerdir. Saç bitleri saçlar arasında yaşayarak, kafa derisinden kan emerek yaşam sürdürürler ve ba...
Çikolata Kahve Saç Rengi
Çikolata Kahve Saç Rengi
Çikolata Kahve Saç Rengi, Saçtaki renkler arasında en risksiz olanı kahve tonlarıdır. Aynı zamanda doğaldır. Çikolata kahve rengi her renk tene uygundur. Çikolata Kahve Tonu Nasıl Elde Edilir?Her boya markasında aynı numara değildir bu renk. Oksidan ...
Saç Çıkarma
Saç Çıkarma
Saç Çıkarma,Saç problemleri genç yaşlı, bayan erkek herkesin ortak sorunudur, bu problemlerin en önemlisi de saç dökülmesidir, çeşitli nedenlere bağlı olarak dökülen saçlarımızı geri kazanmak için yapılması gerekenler için gerek modern tıp gerekse a...

 

Redist Saç Bakım Yağı
Kahverengi Saç
Açık Kumral Saç Rengi
Saç Sakal Bakımı
Oksijenli Su İle Saç Rengi Açma
Beyaz Saç
Çoçuklarda Saç Dökülmesi Nedenleri
Karamel Saç Rengi
Saç Seyrelmesi
Saç Biti
Çikolata Kahve Saç Rengi
Saç Çıkarma
Saç Yağlanması
Şakaklara Saç Ekimi
Saç Ekimi Sonrası
Kızıl Saç Bakımı
Protez Saç
Saç Açıcı
Saç Hastalıkları
Erkek Saç Bakımı
Doğal Saç Bakımı
Saç Ekimi
Saç Çıkaran Bitkiler
Saç Uzatma
Saç Aşısı
Saç Bakımı
Susam Yağı Saç Bakımı
Hintlilerin Saç Bakımı
Zeytinyağı Saç Bakımı
Saç Boya Renkleri
Popüler İçerik
Saç Yağlanması
Saç Yağlanması
Saç yağlanması, saç derisi altında bulunan yağ bezlerinden salgılanan sebum denilen madde nedeniyle oluşur. Daha fazla düz saçlı kişilerde etkili olur...
Şakaklara Saç Ekimi
Şakaklara Saç Ekimi
Şakaklara saç ekimi, saç ekim merkezlerinde başarılı bir şekilde uygulanır. Günümüzde saç ekimi çok fazla talep gören estetik uygulamalar arasındadır....
Saç Ekimi Sonrası
Saç Ekimi Sonrası
Saç ekimi sonrası, saç ekimi yaptıran kişilerin hastanede kalmasına gerek olmaz. Uygulama bitince hemen evlerine dönebilirler. Bu alanda yeni geliştir...
Kızıl Saç Bakımı
Kızıl Saç Bakımı
Kızıl saç bakımı, diğer saç tonlarına oranla daha fazla dikkat edilmesi gereken bir konudur. Özellikle saç tonunun açılmaması ve rengin akmaması içi...
Doğal Saç Bakımı
Doğal Saç Bakımı
Doğal Saç Bakımı: Saç, insan başında bulunan kıl kümesine verilen isimdir. İnsanların birbirinden ayrılması için bir çok, fiziksel özellik bulunmaktad...
Erkek Saç Bakımı
Erkek Saç Bakımı
Erkek Saç Bakımı,Bakımlı olmak, kadınların önem verdiği bir şeymiş gibi görünse de, erkeklerde en az kadınlar kadar dış görünüşlerine önem vermektedir...
Saç Hastalıkları
Saç Hastalıkları
Saç hastalıkları Dış görünüm ve sağlık açısından büyük bir öneme sahip olan saçlarımız, zamanla bir takım sıkıntılar yaşamaktadır. Aslında yüz yüz...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
Redist Saç Bakım Yağı
Kahverengi Saç
Açık Kumral Saç Rengi
Saç Sakal Bakımı
Oksijenli Su İle Saç Rengi Açma
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Yardım Sayfaları
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Ağustos - 2022