Saç Güçlendirici Bitkiler ve İlaçlar
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Saç Güçlendirici Bitkiler ve İlaçlar

Saç güçlendirici, büyük bir sorun olan ve genetik özellikler ilişkili olsa dahi saçlara gerekli olan bakımın yapılmaması, düzensiz ve sıhhatsiz beslenme, sigara ve alkol/içki tüketimi, hormon değişiklikleri ve birtakım ilaçların tüketimi saç dökülmesini hızlandırıcı etkilere karşı uygulanır. Bunun haricinde havada meydana gelen kirliliği ve ısıyla saç şekillendirme cihazlarının sık sık kullanılması saç uçlarındaki kırıkların artmasına, koparak dökülmelerin çoğalmasına ve saçların donuk görünmesine sürükleyebilir.

Saçlar cildimiz benzeri güneşin zarar veren ışınlarından, deniz tuzundan, havada meydana gelen kirlilikten yıpranır. Şunlar haricinde boya, jöle, sprey, saç maşası benzeri saç bakım ve şekillendirme mahsulleri de saçın yıpranmasına katkı yapar. Saç yıprandıkça uçlardaki kırılmalar artar ve ek olarak sık sık kestirmek zorunda kalırız. Kozmetik marketlerde saçı güçlendirmek, nemlendirmek, natürel parlak olmak sunmak amaçlı özel olarak da üretilmiş, birçok fazla çeşitli markanın yüzlerce ürününü inceleyebilirsiniz. Bu ürünlerin bazıları ciddi anlamda işe yarayabilir fakat giderlerinizde mühim bir yer tutabilirler. Evde rahatlıkla bulabileceğiniz natürel malzemelerle, saçları güçlendiren maskeler hazırlayabilirsiniz.

Saçları Güçlendiren Maskeler

Muz ve Mayonez Maskesi: Bir muzu kaşıkla güzelce ezdikten ardından 2 çorba kaşığı mayonezle güzelce karıştırın. Hafif nemli saçlara, köklerden uca denli sürün. Saçlarınızı başınızın üzerinde toplayıp duş bonesi takın ve karışımı saçınızda en az 1/2 saat bekletin. Duş bonesi yoksa naylon poşette olabilir. Maskenin saç teli ve saç derisi aracılığıyla ek olarak iyi emilmesini sağlayacaktır. Maskeyi temizlemek amaçlı ılık su ve normal bir şampuan kullanabilirsiniz. Muz saçı beslerken mayonez saç ve saç derisinde biriken ölü hücreleri, jöle, sprey benzeri şekillendirici ürün artıklarının güzelce temizlenmesini sağlayacaktır. Maskenin tesirini göstermesi amaçlı haftada bir olmak üzere 4-5 hafta uygulayabilirsiniz.

Bal maskesi

Malzemeler: 3 çorba kaşığı zeytinyağı, 2 çorba kaşığı bal.

Hazırlanışı; Zeytinyağını tahta kaşıkla bal ile karıştırın. Cam bir kâsede hazırlıyorsanız kâseyi önce bir miktar ısıtın. Malzemeyi, 15 dk denli masaj yardımıyla saçlarınıza yedirin. 15 dk denli saçınızda beklettikten ardından, şampuan ile ılık suda durulayın. Tahmini 2 haftada bir defa bu maske itinalı olarak da kullanıldığında saçlar kuvvetlenir. Bu maske, saç derisi nemlendirerek saç köklerini kuvvetlendirir.

Muz maskesi

Malzemeler: 2 çorba kaşığı mayonez, bir adet orta büyüklükte muz.

Hazırlanış; Muzu güzelce ezin ve içerisine mayonezi ek ederek karıştırın. Saçlarınızı hafif bir olarak nemlendirin ve karışımı ovalayarak saçlara yedirin. Saça uygulama yapıldıktan ardından bir streç ile sarın ve 45-50 dk denli bekletin. Saçınızı bir defa şampuan ve ılık su ile durulayın. Haftada bir defa uygulandığında saçlarınız kuvvetlenecektir.

Tarçın maskesi

Malzemeler: bir orta boy kaşık bal, bir orta boy kaşık tarçın, bir orta boy kaşık Hindistan cevizi yağı.

Hazırlanışı; malzemelerin tümü bir kapta karıştırılır. Saç köklerine masaj ile güzelce yedirilir. 15 dk denli bekletilip ardından ılık su ile yıkanır. Her 3-4 gün içerisinde bir defa bu maske yapılabilir. İtinalı kullanıldığında saç köklerinde kuvvetlenme meydana gelir. Saçlar dinamik ve parlak gözükür.

Biberiye maskesi

Malzemeler: bir çay bardağı zeytinyağı, 1/2 çay bardağı biberiye.

Hazırlanışı; ısıtılmış bir kaba zeytinyağı ve biberiye katılır ve saç köklerine 10 dk masaj yapılarak yedirilir. Saçlar streç film ile sarılır ve 20 dk bekledikten ardından ılık su ile saç temizlenir. Haftada bir defa itinalı uygulandığında saçlarda önemli anlamda kuvvetlenme meydana gelir.

Saç Güçlendirici Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Saç Bakım Ürünleri Nelerdir?

Saç Bakım Ürünleri Nelerdir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Saç Yağlanması Belirtileri ve Tedavisi

Saç Yağlanması Belirtileri ve Tedavisi

Oksijenli Su ile Saç Rengi Açma

Oksijenli Su ile Saç Rengi Açma

Açık Kumral Saç Rengi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Açık Kumral Saç Rengi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Saç Ektirme Fiyatları ve Riskleri

Saç Ektirme Fiyatları ve Riskleri

Doğal Saç Boyası Nedir ve Nasıl Yapılır?

Doğal Saç Boyası Nedir ve Nasıl Yapılır?

Redist Saç Bakım Yağı Özellikleri

Redist Saç Bakım Yağı Özellikleri

Saç Bakım Maskesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Saç Bakım Maskesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Saç Protezi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Saç Protezi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Düz Saç Bakımı Yöntemleri

Düz Saç Bakımı Yöntemleri

Saç Açıcı Bitkiler ve İlaçlar

Saç Açıcı Bitkiler ve İlaçlar

Saç Uzatma Teknikleri Nelerdir?

Saç Uzatma Teknikleri Nelerdir?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6